Obecny czas: 2017-12-13, 04:16

Forum społeczności portalu Airguns.pl

Strona główna forum | Portal Airguns.pl | Ferajna Airguns.pl | Liga Airguns.pl | BiES

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: HW 77K/97K czy AA TX MK 200HC?
PostWysłany: 2016-08-21, 13:41 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rybno
Witam!
Od jakiegoś czasu myślę o zakupie wiatrówki z dolnym naciągiem. Rozważam między HW 77K/97K a AA TX MK 200HC.
Przewertowałem wszystkie fora, opinie są podzielone (z niewielkim wskazaniem na TX). Jednak różnica w cenie pomiędzy HW a AA jest spora. Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat (bezwzględnie będą dla mnie wiążące).
Czekam na wasze opinie.
Pozdrawiam wszystkich!
Kisiol_1978

Profil E-mail  

Temat postu: Re: HW 77K/97K czy AA TX MK 200HC?
PostWysłany: 2016-08-22, 08:06 
Normalny Inaczej
Awatar użytkownika

Miejscowość: Bystra
Zdecydowanie AA. Dlaczego? Z jednego prostego powodu - sprawności układu. Mówiąc prościej, tą samą energię wylotową (prędkość pocisku) daje się osiągnąć kosztem mniejszego odrzutu. Co wpływa korzystnie, jak się zapewne domyślasz, na celność. Dodatkowym gratisem jest większa trwałość sprężyny w TXie, która to może mieć mniejsze napięcie wstępne. A wszystko to dzięki osiowemu położeniu lufy względem cylindra i tłoka (w przeciwieństwie do HW).

Bóg jest lewakiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 08:59 
Awatar użytkownika

Witam!
Dzięki za odpowiedź.
Tak sobie po cichu dumałem że HW 77/97, to coś jakby wersja z dolnym naciągiem mojego HW 95.
Bardzo lubię swoje HW, lecz to solidnie kopiąca (choć Hatsanom nie dorasta w tej materii do pięt) wiatrówka.
Moje podstawowe kryteria to:
- kultura samego strzału (AA wyobrażam sobie jako 16 Joulowe HW 30- czy tak jest naprawdę?).
- łatwość demontażu (wymiany sprężyny i innych podzespołów we własnym zakresie)
- stosunek jakość cena (różnica ok. 600 - 700 zł)
Jak biorąc pod uwagę powyższe rozważania wypadają obydwa karabinki?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 10:12 
Normalny Inaczej
Awatar użytkownika

kisiol_1978 napisał(a):
- kultura samego strzału (AA wyobrażam sobie jako 16 Joulowe HW 30- czy tak jest naprawdę?).

Bardzo blisko.

kisiol_1978 napisał(a):
- łatwość demontażu (wymiany sprężyny i innych podzespołów we własnym zakresie)

W HW97, z tego co pamiętam, trzeba było używać "przyrządu" (np. deska zaparta od dołu o parapet) by zamknąć sprężynę w karabinku z uwagi na duże napięcie wstępne. W TX200 robi się to swobodnie jedną ręką drugą popijając kawę.

Miałem dwa TXy (długiego i krótkiego). Kupiłbym w ciemno i trzeci raz ale HC. Długi za bardzo IMO ciąży na lufę.

PS. Przypomniałem sobie dowód na moje twierdzenia o sprawności układu. 7J sprężyna z HW97 po włożeniu do TXa (tak, tak.. to nie pomyłka), z niewielkim napięciem wstępnym dawała TXa w limicie w okolicach 15-17J.

Bóg jest lewakiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 10:48 
Awatar użytkownika

Witam!
Czyli warto dołożyć tych kilkaset złotych.
Jestem utwierdzony w wyborze.
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 10:59 
Normalny Inaczej
Awatar użytkownika

kisiol_1978 napisał(a):
Czyli warto dołożyć tych kilkaset złotych.

Ja bym HW w ogóle nie brał pod uwagę. Nie wiem jak obecna jakość wykonania HW i AA ale w "moich" czasach (jak to brzmi!) jakość była zdecydowanie po stronie AA. Że o lepszej estetyce (subiektywnie) nie wspomnę.

Wydaje się też, że mechanizm spustowy AA jest lepszy od Record'a HW. Prostszy, lepiej IMO regulowalny.

BTW. Może po prostu poszukaj ładnej używki AA TX200?

Bóg jest lewakiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 16:17 
Awatar użytkownika

Witam!
Używka nie wchodzi w rachubę. Po prostu nie spotykam się z ludźmi od których można by takowy kupić. Zakup używanego przez internet to ryzyko (różne rzeczy czytałem na ten temat).
Co do jakości HW nie mam porównania do niczego innego. Po Hatsanach to był skok na dużo wyższy poziom.
Ludzie którzy ze mną strzelają mają głownie zaniedbane Hatsany, są 2 Cooperheady i 2 Slavie 630.
Ale jestem otwarty na nowe horyzonty. Poczekam, mam z czego strzelać. Nie chcę czuć więcej niedosytu.
Nie chcę też niczego sprzedawać, ponieważ sporo bym stracił, a wiatrówki mam dość dobre.
Jedyne co pójdzie to być może HW 40, bo pistolety mi nie leżą.
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-22, 16:38 
Awatar użytkownika

P.S. Ciągle będę to drążył. To Forum choć kameralne, jest skarbnicą wiedzy na temat pneumatyków.
Nie spotkałem tu ludzi doczepiających do swoich wiatrówek lasery i latarki i podobny badziew. Od amatorów tych swoistych choinek aż roi się na Facebooku.
Nie ma tu też ludzi którzy z Hatsanów z budżetowymi lunetami strącają patyczki od szaszłyków z ponad 60 metrów.
Cenie wszystkich którzy TU piszą, ale Cypis to mój Mentor.
Sam teraz sprzedaje Twoje rady (teraz jako swoje). Niedawno chłopakowi, który chcę z nami strzelać doradziłem zakup HW 30 (poprosiłem o przeczytanie mojego postu). Nie miał już cienia wątpliwości, zamówił natychmiast.
A rzeczona Hawusia po chwili niebytu otrzymała lunetkę Nikko Striling Gold Crown Air King 2-7x32 AO.
Odtąd stała podręczną wiatrówką mojej córki (chyba do niej dorosła). Chociaż przyznam że sam bardzo chętnie z niej strzelam, ostatnio nawet na dalszych dystansach (oczywiście przy braku wiatru).
Nie chcę zapeszać ale chyba udało mi się uruchomić Lokalną Ligę. Konkurencją będzie Kpn 10 3p. Konkurencja niezbyt ambitna, ale od czegoś trzeba zacząć. Najważniejsze że znaleźli się chętni.
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-29, 10:54 
Awatar użytkownika

Witam!
Wiem że powinienem założyć nowy wątek, ale chciałbym zaczerpnąć opinii jeszcze w jednej kwestii.
Jak wspomniałem, na dzień dzisiejszy jestem posiadaczem 3 wiatrówek (nie licząc HW 40)- HW 30, HW 95 i Izha 61.
Kwestię tuningu traktowałem do tej pory po macoszemu. Moje doświadczenia w tej materii nie są za ciekawe.
W dawnych czasach "stuningowałem" swojego Hatsana 90 (sam wymieniłem sprężynę i prowadnicę fabryczną na zestaw z ertalonu i uszczelkę zepto). Strzelał lepiej niż kolegi pudełkowy ale to były zabiegi domowe. Później były perypetie z drugim z moich trzech Izhy 61. Ten karabin z pudełka nie nadaję się do strzelania. Wysłałem go (po całkowitym klapnięciu sprężyny) do jednej z popularniejszych firm zajmujących się tego typu usługami. Efekt był taki że karabin po dwóch paczkach śrutu wrócił do swojego rozpaczliwego stanu. Próbowałem reklamować usługę, lecz bez rezultatu, wg. pana karabin był w porządku (śrut miał spory opad już na dystansie 20 metrów, można go było obserwować przez całą fazę lotu). Rozebrałem i obejrzałem "robotę". Zobaczyłem swoją starą wyboczoną sprężynę, nawet końców nie splanowano. Jedynym novum była prowadnica (w formie ciężarka) przerzucona na drugą stronę (co pewnie też przyczyniło się do chwilowej reanimacji karabinu).
Od tamtej pory unikałem "tunerów". Uważałem że kupując sprzęt z wyższej półki nie będzie takiej konieczności.
Po pewnym czasie zachęcony opiniami o Izhu 61 tuningowanym przez p. Radka z Pabianic, postanowiłem zaryzykować. Odbyłem długą rozmowę, w której p. Radosław, omówił krok po kroku, co zostało usprawnione w tym karabinku.
Gdy wiatrówka dotarła, aż mi "kopara" opadła. Na dzień dobry wyciąłem z 10 metrów dziurkę o średnicy 1 cm.
Podejrzewam że poprzednie doświadczenie było incydentem, a o wykonawcy tego "tuningu" już nie jest tak głośno (brutalne prawo rynku).
Ale kończąc, przyszło mi do głowy żeby żeby tak totalnie stuningować moje karabinki HW (prowadnica ertalonowa z korkiem, sprężyna z drutu zaworowego, lepsza uszczelka, ewentualnie system sprężyny zamkniętej, ślizgi na tłoku, poprawa spustu.
Tuning wykonał by fachowiec (myślę o p. Radku). Karabinki Weihrauch nawet pudełkowe, to celne bestie. W jaki sposób jakość użytkowania po takich zabiegach uległa by poprawie i czy warto. W przypadku Izha różnica jest kolosalna, czy tak będzie z Weihrauchami?
Proszę o odpowiedź!
Pozdrawiam!
Kisiol_1978

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-29, 16:43 
Normalny Inaczej
Awatar użytkownika

kisiol_1978 napisał(a):
Karabinki Weihrauch nawet pudełkowe, to celne bestie. W jaki sposób jakość użytkowania po takich zabiegach uległa by poprawie i czy warto. W przypadku Izha różnica jest kolosalna, czy tak będzie z Weihrauchami?

Różnica będzie. Czy kolosalna? Załóżmy że Iż strzelał przed poprawkami ze skupieniem 2cm/10m. Po poprawkach masz kupienie 1cm/10m, czyli poprawę 100%.

HW pudełkowe wycinają dziurki 8-10mm na 10m. Jak poprawisz skupienie o 100% to będą wycinać 4mm? Bzdura, nie.

Chcę przez to powiedzieć, że poprawa będzie podobna, tyle tylko, że Tobie nie opadnie kopara :)

Za to tuning dobrze zrobiony, przez gościa co ma o tym pojęcie, zawsze jest korzystny. Poprawia się kultura pracy wiatrówki, wzrasta trwałość sprężyny, celownik jest w stanie wytrzymać, itp.

Czy się opłaca robić tuning... A to inna para kaloszy. IMHO najlepszym, z punktu widzenia ekonomii, tuningiem wiatrówki jest... sprzedaż obecnej i zakup lepszej.

Bóg jest lewakiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-30, 07:25 
Awatar użytkownika

Dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-30, 15:03 
Awatar użytkownika

Witam!
Przespałem się z tym. Dziś lub jutro wystawie do sprzedania HW 95, Izha 61 RS i HW 40.
To wystarczy na AA TX 200HC. Mam nadzieję że nie pożałuję.
Pzdr

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-08-31, 10:38 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Dębica
Witam po długiej nieobecności.
Co do tx hc obawiam się że ciężko ci będzie kupić.
Zostały tylko w orzechu trochę droższe .
Chyba że w którymś sklepie został na magazynie....

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-09-07, 08:45 
Ojciec Donosiciel
Awatar użytkownika

Miejscowość: Jabłonna
Zawsze jest import... ;-)

Profil E-mail  

PostWysłany: 2016-09-07, 11:46 
Awatar użytkownika

Witam!
Może to i lepiej, bo będę musiał poczekać. Dopóki pozbywałem się Hatsanów, Crosmanów itp. strata przy odsprzedaży nie była tak odczuwalna. O ile na Izhu i HW 40 stratę można przeboleć (i przeboleję ją), to sprawa HW 95 ma się zgoła inaczej.
Strata jest zbyt duża, a poza tym lubię ten karabin (jest mocny, celny, może trochę zbyt narowisty), nie mam zamiary robić komuś prezentów. Sprzedam (nawet lokalnie mam oferty) to co mam do sprzedania i poczekam aż odłożę potrzebną kwotę.
Na koniec mam pytanko. Co sądzicie o karabinku Walther LGU master?
Pozdrawiam!

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]